Sexul si menopauza

Menopauza

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

sint operata de 5 ani dupa nastere mi s-a scos uterul si de atunci nu mai am dorinta sexuala si nici sentimente doctorii nu prea stiu ce tratament de substitutie hormonala sa deie va rog ajutati-ma

Raspunsuri (6)

carmen658

acum 15 ani

Buna Silvia,
Nu sunt de aceeasi parere ca si tine. Parerea mea este totusi sa mergi sa te vada un doctor pentru ca nu poti lua medicamente dupa ureche. Succes si multa sanatate

Dorina6899908

acum 15 ani

Tratament hormonal nu prescrie orice medic....trebuie sa mergi la un endocrinolog, sa-i duci si documentele din care sa vada ce operatie ai suferit, adica,care a fost cauza de s-a ajuns la histerectomie......in unele situatii nu se recomanda substitutia hormonala, un anumit nr. de ani,etc. Dar si medicul ginecolog ar trebui sa fie competent in aceasta situatie.....dar problemele cu care va confruntai as spune ca sunt cat se poate de normale,ac***a in verede interventia,care nu lasa sechele doar fizice ci si psihice,doar cine este in aceasta situatie poate intelege.....Multa sanatate !

tanase marian

acum 14 ani

excelenta voastra dau un sfat autorizat,astfel uzati de sfatul unui endocrinolog bun,....acolo sunt ,,caramizile constructieiumanem,,nu sepot permite greseli,deasemenio stiinta sacra ,,homeopatia,, dar este necesar unom cu mult har de ladivinitate ,homeopatia este regina stiintelormedicale a existat un medic de varf,doctorul bungetianu gheorghe,, acum ,,dumnezeusa l odihneasca ,, cunosc doarun grup pe masura ,familia de medici si homeopati dr,theodor caba ,cautati i pe net dar daca stiti bazele an homeopatie este necesar sava consulte ,,fata anfata,, sunt alte modalitati de a privi oastfel de consultatie ,...sic volo nihil sine deo,...este de la anumite nivele an sus o consultatie si divina,....,,nu sunt sectant desi si asta se poate post89 eu nu l percep pe dumnezeu cape un mosulet care ne batepe umar cand gresim ci ca pe creatorul universului,...sic volo nihil sine deo.

elena

acum 10 ani

Am varsta de 24 de ani iar in urma cu 3 ani am nascut un baietel prin cezariana de urgenta, in urma nasterii medicul a decis sa imi faca histerectomie totala, in tot acest timp am ramas cu o problema care ma supara foarte tare, de cele mai multe ori cand fac pipi ma ustura foarte tare jos, ìnauntru, iar cand am contact si dupa contact o perioda ma doare foarte tare abdomenul, mentionez ca am fost la foatre multi doctori ginecologi dar nu au putut sa ma ajute prea mult m-am simtit bine un timp dupa care durerile si usturimile au reaparut,ce ar trebui sa fac in continuare? Unde as putea merge sa ma tratez si sa nu mai am aceste neplaceri?

elena

acum 10 ani

Am varsta de 24 de ani iar in urma cu 3 ani am nascut un baietel prin cezariana de urgenta, in urma nasterii medicul a decis sa imi faca histerectomie totala, in tot acest timp am ramas cu o problema care ma supara foarte tare, de cele mai multe ori cand fac pipi ma ustura foarte tare jos, ìnauntru, iar cand am contact si dupa contact o perioda ma doare foarte tare abdomenul, mentionez ca am fost la foatre multi doctori ginecologi dar nu au putut sa ma ajute prea mult m-am simtit bine un timp dupa care durerile si usturimile au reaparut,ce ar trebui sa fac in continuare? Unde as putea merge sa ma tratez si sa nu mai am aceste neplaceri?

edymanu

acum 10 ani

Buna Elena,
In urma cu doua luni am nascut a doua oara prin cezariana,totul s-a complicat si a trebuit sa ma opereze din nou,mi-a practicat histerectomie cu pastrare de col uterin.Motivul nu il stiu ,dar este f posibil ca medicul sa fi fost vinovat,deoarece dupa operatie mi-a apasat foarte tare pe burta si atunci uterul a bubuit.O perioada de timp am fost terminata, acum sunt f bine,viata sexuala este normala si chiar cred ca este mai bine ca niciodata. Medicul mi-a recomandat anticonceptionale,iar acum dupa terminarea foliei am o durere de burta la fel ca cea de la menstruatie,tu ai dureri?