Sa fie menopauza ?

Menopauza

Postata de iuria cu 12 ani in urma.

Bunaziua. Am 43 ani,in luna 03-2012 nu am avut menstruatie, in luna aprilie mi-a venit cateva picaturi in fiecare zi timp de doua saptamani cu dureri de sani . Mentionez ca am doua operatii extra uterine in anul 1997.Ce sfaturi i-mi dati.Multumesc si o zi buna va doresc.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Buna ziua!
Menopauza se instaleaza , de regula, in jurul varstei de 50-51 de ani, insa exista si exceptii. Un doagnostic de monopauza se pune pe lipsa mentruatie de peste 12 luni.
In cazul dumneavoastra, va recomand sa consultati medicul ginecolog pentru excluderea altor patologii din sfera genitala. Daca nu se confirma nimic, luati legatura cu un medic endocrinolog.

iuria

acum 11 ani

Va multumesc ! Si va doresc numai bine.

nicoleta

acum 11 ani

pe http://www.medicidetop.ro/ vei gasi specialistii recomandati de sfatulmedicului.
daca ai ajuns la menopauza, iti pot recomanda niste pastile f bune, din plante, dar care au rezultatele celor pe baza de hormoni, insa fara efectele lor adverse (negative). se numesc Remifemin (prospectul il gasesti aici: http://www.remifemin.ro/ ). daca se dovedeste ca nu e decat o intarziere, fara leg. cu menopauza, atunci pt. reglarea ciclului poti sa faci o cura cu Femicur (tot din plante). se ia una pe zi. ambele pastile se gasesc in farmacii.