reaparitia ciclului in menopauza

Menopauza

Postata de traelena cu 13 ani in urma.

De un an nu mai am ciclul menstrual si deci am intrat in menopauza Am 53 de ani si de 5 ani au inceput reducerile progresive de ciclu iar in urma cu un an in luna ianuarie am avut ultimul ciclu.De 4 zile mi-a revenit ciclul destul de abundent cu usoare cheaguri .Pana in prezent problemele avute au fost un polip extras in timpul colposcopiei in cevix si depistarea unui polip cu ajutorul colonoscopiei urmand sa fie operat in anestezie totala peste doua luniAceste investigati au fost facute pornind de la o durere puternica aparuta dupa orgasm.Pap testul a relevat o infectie bacterica ce in repetate randuri a fost tratata antimicotic cu meclon ,antiflogistic a doua oara ,iar acum medicul ginecolog imi spune ca unica solutie de combatere este terapia substitutiva.Avind in vedere polipul ramas in colon pe care nu cred ca am curajul de al elimina (5 mm)Ce ma sfatuiti ? Va multumesc

Raspunsuri (2)

marilu

acum 13 ani

neaparat sa mergi la medic, cu toate ca ciclu cu cheaguri dupa atata vreme s-a mai vazut, dar pot fi si alte probleme, nu te speria, dar numai doctorul poate sa-ti spuna exact ce ai.

traelena

acum 13 ani

multumesc pt. raspuns! Sunt programata abia maine si sper sa nu influenteze cu nimic timpul scurs pana acum .In ziua in care am luat tinctura de propolis 40 de picaturi seara mi-a venit ciclu si imi creaza dubiul ca poate fi si asta o cauza .O sa povestesc ce se va intimpla pentru ca e o acuta nevoie de informare in acest domeniu .Poate o fi doar parerea mea, nu stiu.