probleme sanatate

Menopauza

Postata de silviap cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Am 47 ani si as dori sa-mi spuneti daca este vorba de menopauza in cazul meusi anume:anul trecut am avut pauza de 6 luni intre menstre dupa care au aparut din nou cam la doua luni distanta,ultima fiind in martie anul acesta.De atunci nu s-a mai intamplat nimic in acest sens,insa am alte simptome precum stare nervoasa,agitatie,bufeurietc.Va multumesc

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Foarte probabil sa fiti in perioada de perimenopauza; de regula, diagnosticul de menopauza este pus dupa absenta sangerarilor menstruale de peste 1 an, asociate cu niveluri ridicate de FSH si LH.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru confirmare.

Mariana

acum 11 ani

in cazul menopauzei dar si al preimenopauzei extita un tratament foarte bun, din plante, fara efecte secundare. Este vb de Remifemin. acesta are rezultatele tratamentelor cu hormoni, dar nu are si problemele acestora legate de efectele secundare.

ana

acum 11 ani

Am 51 ani si jum,iar anul acesta in august mi-a venit ciclul dupa un an si patru luni.In septembrie nu a mai venit.Este posibil sa fi ramas insarcinata?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru investigarea episodului de sangerare ce a aparut dupa mai bine de 1 an.

silviap

acum 11 ani

multumesc mult tuturor