Prin foarte mult exercițiu fizic ?

Menopauza

Postata de Angela A cu 4 saptamani in urma.

Buna ziua ,am 50 de ani și sunt la menopauza de 2ani jumate ,timp in care nu am avut menstruație deloc ,dar de 3 zile am o ușoară sângerare și aș vrea să știu dacă este normal ,înainte de sângerare am avut durere de sâni și o ușoară durere in partea dreapta (la ovar)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

In general, sangerarile dupa menopauza nu sunt normale si trebuie investigate. Poate fi vorba doar de o anomalie hormonala, dar poate fi si un semn al unei afectiuni mai serioase, cum ar fi polipii sau cancerul uterin. De aceea, este foarte important sa consultati un medic cat mai curand posibil.

Durerea de sani poate fi cauzata de un dezechilibru hormonal, in timp ce durerea in partea dreapta poate indica o problema a ovarelor sau apendicita. In plus, este esential sa faceti exercitii fizice cu moderatie, nu in exces, pentru a nu va pune in pericol sanatatea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Menopauza/sangerarile-dupa-menopauza-si-afectiunile-pe-care-le-ascund_13220
sfatulmedicului.ro/Menopauza/modificari-ale-organismului-odata-cu-instalarea-menopauzei_18949
sfatulmedicului.ro/Menopauza/postmenopauza-semne-si-simptome_19694
sfatulmedicului.ro/Menopauza/exercitiul-fizic-ajuta-la-acomodarea-femeilor-cu-simptomele-menopauzei_1577
sfatulmedicului.ro/Menopauza/alimentatia-si-varsta-dieta-la-menopauza_1508