premenopauza

Menopauza

Postata de AUGUST08 cu 11 ani in urma.

buna ziua,
am 49 de ani,in decembrie am avut o menstruatie normala, zic eu, apoi in ianuarie nu mi-a mai venit deloc, dupa care in februarie mi-a venit, si diferit de pana atunci, m-a tinut vreo 8-9 zile.Acum in martie m-a intarziat vreo 3 zile,mi-a venit in data de 31 si dureaza de vreo 5 zile si nu se mai opreste.Este foarte abundenta, iar de vreo 3 zile am si o senzatie de durere, nu puternica, dar se simte, si atunci cand o am atunci imi vine mai mult
am facut analize in 25 martie si mi-au iesit bune, papanicolau, secretie, control obisnuit
toata lumea imi spune ca e premenopauza, dar parca mi se pare aiurea sa ma doara, pt ca toata viata mea nu am avut dureri sau am avut, dar ft rar
o sa mai fac un control dupa ce imi trece, desi mi-e ft frica, dar voiam sa mai aud o parere autorizata si am vazut ca raspundeti celor care va scriu
ma puteti ajuta?
va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Perioada de instalare a menopauzei este caracterizata prin tulburari ale ciclului menstrual cu sangerari anormale, toate puse pe seama tulburarilor hormonale. Astfel, ar putea fi explicata simptomatologia dumneavoastra. Este bine, totusi, sa tineti legatura cu un medic ginecolog.

Utilizator21527968817

acum 5 ani

Buna seara!
Am 51 de ani,iar de cca 3 ani am un ciclu neregulat,si abundent,cateodata mai si lipseste,iar ce ma ingrijoreaza la ultimul ciclu am avut niste dureri groaznice de abdomen si in bazin.Sigur voi merge la un ginecolog,dar vreau si parerea D-voastra.
Multumesc!