Premenopauza si noduli pe tiroida si san

Menopauza Test tiroida

Postata de andaitan cu 13 ani in urma.

Am 44 ani si am nodul pe tiroida 40/20/19 mm;LDT 2-3, nodul pe san stang 26 mmm si mi-a intarziat PRIMA data ciclul menstrual din data de 05.02.2011.
Am fost la endocrinolog si mi-a dar euthynox 100 si lutenyl sa incercam poate vine menstruatia.Ma gandesc ca e prea devreme pentru menopauza.FSH mi-a iesit 90.1 ;
TSH 1.67 ; prolactina 255 ; FT4 16.1.
La ce medic sa mai merg, ar trebui sa merg la ginecolog?
Ce ma sfatuiti?

Raspunsuri (2)

marilu123

acum 13 ani

ai rabdare cu tratamentul, problemele de tiroida dau si probleme cu ciclul, la virsta asta menopauza nu este chiar foarte devreme

aneta iacob

acum 13 ani

Sunt cu probleme hipertensive si eau si eutyros de 25 pentru hipotiroidie,pe 16 februarie trebuea sa-mi vina ciclu. am facut test de sarcina si a iesit negativ,dar ma simt totusi destul de rau ce-mi recomandati,precizez ca am 49 de ani.... multumesc anticipat.