premenopauza sau sarcina?

Menopauza

Postata de silviajeni cu 14 ani in urma.

buna ziua!am 41 de ani si sunt intr-o dilema foarte mare.am avut menstruatie pe data de 23 martie si dupa ce s-a terminat au inceput sa ma doara sanii si sa se umfle.dupa aceea am inceput sa ma trezesc dimineata un pic umflata la fata,respectiv mai mult ploapele si sa am ceva transpiratii nocturne.acum 2-3 zile trebuia sa-mi vina menstruatia dar nu a venit.sanii s-au desuflat si nu ma mai dor.va rog,sa-mi raspundeti daca ar fi posibila vreo sarcina.mentionez ca am o fetita de 9 ani si nu am mai ramas de atunci niciodata insarcinata.anul trecut am mai patit o data doar cu intarzierea menstruatie aproximativ 5 zile,am fost la medicul ginecolog,am facut toate investigatiile si nu am avut decat o dereglare hormonala.va multumesc.

Raspunsuri (2)

Ionascu Andreea

acum 14 ani

Posibil ca si de aceasta data sa fie doar o dereglare hormonala. Cel mai sigur, ar fi sa va achizitionati un test de sarcina si in fuctie de rezultatul acestuia puteti stii care este realitatea.

wert

acum 13 ani

De aproximativ un an de zile ma staduiesc sa raman insarcinata. In luna decembrie cred ca s a produs un avort spontan. Nu stiu care au fost motivele exacte,insa de atunci nu am mai reusit performanta de a ramane din nou. Mentionez ca am implinit de o luna de zile varsta de 40 de ani si traiesc cu spaima ca n o sa mai raman niciodata. Ce sfat imi dati? Mai doresc sa adaug ca la ultimul control de specialitate am fost asigurata ca am un col uterin sanatos si curat insa ar fi cazul sa ma grabesc pt ca la varsta mea nu mai am decat 2 ovulatii pe an. Considerati ca ar fi cazul sa apelez la un tratament, la o modalitate artificiala de inseminare?
Va multumesc anticipat! [email protected]