patari cu sange in menopauza

Menopauza

Postata de Nicolae17 cu 15 ani in urma.

buna ziua .am si eu o mare rugaminte daca ma poate ajuta cineva .mama mea are 59 ani si nu are ciclu de 12 ani dar nu a fost diagnosticata ca si cum ar fi intrat in menopauza pt ca nu a mers niciodata la medic pt asta.Acum dupa 12 ani mai bine zis anul trecut a aparut o patare cu sange maroniu pe tamponul zilnic ,am mers la gine si i sa facut papanicolau rezultat 1.A facut si test biopsic rezultat atrofie endometriala
au zis sa nu isi faca griji dar dupa 10 luni de la biopsie de 12 zile iar pateaza c poate fi?
poate de la tensiune sau medicatia antihipertensiva ia atenolol tertensif auronal si prestarium SAU poate fi de la atrofia endometriala se sparg venisoarele?
ginecologul a vazut-o de 10 zile si a zis ca colul e ok c poate fi va rog sa ma ajutati sunt disperata poate fi cancer/?

Raspunsuri (10)

Elena991510

acum 15 ani

nu, mai bine mai face un control, dar la alt medic, eventual o ecografie, o histeroscopie, na depinde ce indica medicul.
Mentionez ca nu numai colul uterin si endometrul fac probleme, mai sunt si ovarele si multe altele...

acum 15 ani

am vb cu mai multi medici despre pb pe care are mama mea acum.sangerari de 2 luni si dupa contact,dureri pelviene, de spate,stare generala p***a...a facut biopsie si se pare ca doar asta indica daca este sau NU vb de cancer.Doamne ajuta!trebuie sa consulte mai multi medici. sa faca analiza de sange SCC -se face la laboratoarele Synevo si costa 50 de lei.de fapt nu asta conteaza.sanatate multa

hci

acum 15 ani

Nu dispera. cel mai indicat este sa faci o colposcopie la un ginecolog. dupa aceea faci analizele hormonilor sexuali feminini si vezi ce iese.
Nu este cancer.
Este o dereglare a hormonilor sexuali pe fondul atrofiei endometriale.
Daca ai intrebari adresa mea de email este:
[email protected]
Apropo nu te mai duce sa dai bani pe la laboratoarele particulare. poti sa faci aceste analize si in spital unde sunt gratuite.

Bilt Margareta

acum 8 ani

Buna ziua as avea si eu o intrebare,am50 de ani si in urma cu 8 ani am intrat in menopauza nu am avut ciclu deloc nici alte probleme dar acuma de 3 zile mia venit ciclu este ceva normal sau cancer ?cineva ma informat ca poate fi cancer.va rog sami dati un raspuns.va multumesc.

matei florentina

acum 11 ani

mama mea are 52 de ani a intrat la menopauza de 6 ani dece are ciclu dupa atatia ani

ghita marinela

acum 10 ani

Am 50 de ani si luna lui iulie mi a venit ciclu odata pe data de 17 si a doua oara pe data de 31 2013 si cu aceasta data trebuia sa iau Duphaston la care am luat care este cauza va rag sa imi spuneti si mie este normal va multumesc.

alina

acum 8 ani

Bună ...mama mea acum 2 zile a împlinit 52 ani fiind la menopauza de 2 ani astăzi a avut o stare mai p***a și cu greu mia spus ca ia venit ciclu e foarte speriata a spus ca ieri îi era foarte cald era f încălzită fiind 40 de grade și a stat câteva minute lângă un ventilator întinzând ceva haine ude pe moment sa simțit bine se răcirea dar astăzi ia pornit ciclul ..acum sunt foarte speriata a mai trecut cineva prin situație de genul?

Madalina

acum 7 ani

Bună! Vin si eu cu o problema. Mama mea este operată de fibrom si este la menopauză, iar de curând a avut niste scurgeri exact ca la menstruație. Ce imi puteti spune? Sunt îngrijorată pt ea. Mulțumesc mult!

Belgia37

acum 7 ani

Buna am 39 de ani și vreau să vă întreb am făcut test de sarcina de două ori și mi-a ieșit negativ dar acuma mi-a curs ceva maro si pe urma sânge,dar sânge nu așa tare puteți să ami spuneți ce anseamna

ȘtefaniaS

acum 5 luni

As vrea să știu cum este mama ta ! Am și eu sângerare ușoară,de aseară. Am avut dureri de sâni,de burtă,fix ca la menstruație. Sunt foarte speriata!