ovare atrofiate

Menopauza

Postata de carmenbanateanu cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
am 43 de ani , am ovarele atrofiate ( scleroatrofice ) , nu am avut ciclu de 10 luni . De aproape 2 ani ma confrunt cu aceasta problema , am luat cicloproginova 3 luni in 2009 , imi venea mensta dar aveam dureri foarte mari si cheaguri mari.am avut hpv si am suferit oun erad in feb 2009, am repetat testul hpv in mai 2010 si a iesit negativ.
Pot sa iau tratamente naturiste ( mladite de smeur sau altceva ) ca sa nu mai iau cicloproginova ?

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 13 ani

Atrofierea ovarelor ar putea fi cauza unei menopauze precoce. Este definitiva daca ciclul menstrual a disparut de cel putin 12 luni.Ai facut analizele hormonale ? in special FSH ? Extractul de zmeur contine o serie de substante hormonale naturale ,cu actiune benefica in tratamentul amenoreei, in situatii usoare. In situatii mai complicate, se poate asocia cu Extractul din ameti de Salcie. Zmeurul se ia dimineata si Salcia seara caci ,are si actiune asupra sistemului nervos central [ menopauza precoce poate fi si ca urmare a stressului], unde dezvolta o actiune sedativa si de reechilibrare. Cred ca ar fi bine sa-i pui aceasta intrebare si medicului care a prescris tratamentul cu Cyclo-progynova.

constantin

acum 13 ani

Transmite e-mailul pentru detalii pe larg.

MembruDesktop1569229798

acum 3 ani

buna seara, ce rezultat ai la atrofia ovarelor? si eu am facut ecoendo si mi-a gasit ovare atrofice bilateral. si rez: aspect clinic si ecografic de atrofie fiziologica. nu stiu daca e grav sau ce inseamna. eu sunt la menopauza de 10 ani. ma poti suna sa stiu si eu? 0752840319