Mirena?

Menopauza

Postata de pia ioana cu 11 ani in urma.

Am 44 ani si se pare ( dupa parerea medicilor ) ca ma apropii de menopauza (si dupa semnele organismului). Mi-a fost recomandat steriletul Mirena. Daca sufar de migrene de multi ani, pot folosi Mirena? Exista contraindicatii referitoare la varsta, boli sau altele. Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Mirena este contraindicata in caz de : sarcina, infectii plevine, risc crescut de infectii ( parteneri multipi, imunitate scazuta), suspiciune de cancer cervical sau uterin, sangerari vaginale neexplicate, afectiuni hepatice, cancer de san ( in trecut, sau suspect), uter fibromatos, alergii la levonorgestrel, slicon sau polietilena.
Mirena poate fi raspunzatoare de aparitia crizelor migrenoase severe caz in care trebuie sa anuntati medicul curant.

Asadar, este bine sa purtati o discutie cu medicul dumneavoastra in acest sens pentru a decide necesitatea acestui sterilet.

maria

acum 10 ani

Buna,pe data de 29 ianuarie 2014 sau facut 5 ani de la inserarea steriletului Mirena,pt ca sunt la ciclu nu am reusit sa il scot inca..este vreo problema daca il mai aman 2-3 saptamani?este posibil sa nu mai fie eficient daca au trecut cei 5 ani?multumesc..