menopauza

Menopauza

Postata de andy1973 cu 8 ani in urma.

BUNA ZIUA AM 42 DE ANI SI DE CATVA ANI AM OBSERVAT CA EU CICLU NUMAI AVEAM 7 ZILE CI 2-3 ZILE,LUNA ASTA DE EXEMPLU INCA NU MI-A VENIT,AM FACUT TEST DAR NU SUNT GRAVIDA,BLUFEURI NU AM DAR USCACIUNE LA VAGIN AM,ZI DE ZI OBSERV OBOSEALA,ADORM TARZIU SI AM SENZATIA DE PARCA AS AVEA IN CAP O INIMA CAND MA PUN IN PAT.ACUM DOI ANI INTORCANDU-MA IN TARA AM PUS VINA PE CLIMA CA IN DECURS DE 3 LUNI M-AM INGRASAT CA NICIODATA 25 DE KG,POATE FII UN INCEPUT DE MENOPAUZA?CHEF DE ACT SEXUAL NU AM DELOC,TOATA VIATA MEA NU PREA M-AM DAT IN VANT DUPA ACT SEXUAL DAR ACUM MAI RAU,ZICI CA NU AM DELOC ACEL LOC

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , date fiind informatiile oferite de dumneavoastra se poate sa fie binenteles vorba despre premenopauza si va recomand sa consultati un medic ginecolog si endocrinolog pentru o evaluare amanuntita si tratament de substitutie

MembruMobileApp1501339205

acum 4 ani

Mult sport, draga andy, orice fel de miscare, chiar si numai plimbari. Si desigur muuuulte multe legume fructe crude! Astea vor mentine cat de mult posibil tonicul si imunitatea de-a lungul anilor. Menopauza nu e ceva ce trece, ci ceva cu care trebuie sa traim. Si e naturala. Trebuie doar sa gasim moduri de a ne simti bine si a deveni mai puternici in fata ei.
Toate cele de mai sus impreuna cu bucuria inimii ma mentin pe linie. Sanatate si numai bine va doresc!