Menopauza ?

Menopauza

Postata de atiana cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am 45 de ani iar ultima menstruatie a fost pe 29 iulie, urmatoarea luna am avut bufeuri si insomnii si am avut cateva picaturi iar de atunci menstra absenta, am facut test de sarcina si a iesit negativ.Poate sa fie altceva care sa blocheze menstruatia ?

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 11 ani

Este posibil sa fie vorba despre premenopauza care, incepe cu aproximativ 5 ani inainte de oprirea definitiva a menstruatiei. Oricum, ar fi bine de facut un control la medicul ginecolog pentru stabilirea corecta a diagnosticului.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul ginecolog si/sau endocrinolog ( pentru deteminari hormonale).

daniela dinu

acum 11 ani

categoric trebuie sa consulti un medic ginecolog . Nu mai cauta sfaturi si rezolvari pe internet. Deja, din luna iulie a trecut ceva timp . Am 45 de ani , aceeasi varsta ca si tine. Anual merg la ginecolog si-mi fac testul papa nicolau si ecografie genitala. Cred ca este importat ca fiecare femeie trecuta de 40 de ani , sa faca lucrul asta.

atiana

acum 11 ani

Multumesc frumos pentru sfaturi.Deja m-am programat pentru consultatie.