menopauza?

Menopauza

Postata de zuzupusy cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am nevoie urgent de cateva raspunsuri.Am 50 de ani si nu mai mi-a venit ciclu de anul trecut din august crezand ca am intrat la menopauza.Acum 5 zile am inceput sa am dureri de sani si mi-a venit din nou.Mentionez ca niste zile ingrozitoare ....dureri insuportabile si sange din abundenta.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Menopauza ,prin definitie, este perioada de dupa ultima menstruatie iar diagnosticul se pune dupa 12 luni de amenoree ( lipsa menstruatiei). Varsta de instalare a menopauzei este de 50-51 de ani iar perioada de tranzitie este caracterizata de tulburari hormonale ce pot fi responsabile de sangerari neregulate. Cu toate acestea, trebuie exclusa o patologie pelvica ( fibrom uterin, polip uterin, hiperplazia endometriala, etc) prin consult de specialitate si biopsie endometriala.