Menopauza (simptome, substitutie hormonala, tratament alternativ)

Menopauza

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

ce tratamente trebuie urmate?si as vrea sa stiu daca datorita menopauzei apar chisturi ovariene?

Raspunsuri (10)

vlad26

acum 16 ani

Nu menopauza este responsabila de aparitia chisturilor ovariene, acestea pot aparea dinainte de menopauza, de exemplu. Pentru tratamentul hormonal (de substitutie al menopauzei) cel mai bine este sa consultati direct un medic endocrinolog (dozele medicamentelor pot fi diferite de la caz la caz, in functie de rezultatul analizelor hormonale).

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce tratamente si ce fel de specialisti se ocupa de aceasata problema?
eventual adresa unor cabinete specializate?

andreea

acum 13 ani

Dupa lungi si in zadar cautari prin Romania am facut si eu rost de AM/PM PeriMenopause Formula, mi la adus o prietena care a calatorit in SUA, il iau deja de 3 luni si ma simt super bine. Daca aveti cunostinte care vi-l pot aduce, apelati la ele, sunt o minunatie a naturii

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 41 de ani si ma confrunt cu o scurgere galbiuie (nemirositoare)am luat doxiciclina 10 zile ,scurgerea s-a oprit dar pierd sange (cateva picaturi)nu e ciclu pt ca simptomele le stiu si data cand ar trebui sa-mi vina si am o durere exterioara mai precis lobii.sa fie menopauza?va rog un raspuns pana fac analizele!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am 45 de ani, sunt dupa prima luna de absenta a ciclului(probabil menopauza) si am dureri pelvine cu iradiere in spate. E posibil la inceput de menopuza sa ai dureri de acest tip? sau alta este cauza?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna. am 41 de ani de 1 an sint la menopauza am dureri groaznice de cap periodic nu asa des sunt f nervoasa ce as putea lua ptr ameliorare multumesc

gina

acum 13 ani

Eu am trecut prin aceleasi momente ca si voi si nu mai suportam starea de jena si discomfort. Dupa lungi cautari am gasit un produs care sa imi vina in ajutor si este si pe baza de plante. Este facut de Enzymatic Terap SUA si se numeste AM/PM PeriMenopause Formula™ Este foarte bun, desi la inceput credeam ca nu o sa aiba nici un efect, la mine au aparut primele semne de imbunatatire a starii generale dupa 2-3 saptamani, acum iau deja de doua luni, una dimineata cand ma trezesc si una seara inainte de culcare, nu mai am bufeuri, transpiratii in timpul noptii, nu mai am starea aia de oboseala, nu ma mai enervez asa usor.....oricum trebuie sa aveti rabdare pana se instaleaza efectul, apoi o sa uitati de neplacuta menopauza. Eu nu m-am ingrasat deloc de cand sunt la menopauza....poate nu toate femeile se ingrasa la menopauza, nu stiu. Se gaseste pe internet pe diferite situri la pretul de 90 lei....Va pup si succes sa treceti cu bine peste toate.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Evele mele ,de ce platim atit de scump pacatul Evei??? dar nu avem de ales ,eu sufar si de o boala orfelina care se numeste LAM ,mi,l-au descoperit anul trecut dupa un pnevmo torax ,deci fetelor mare atentie ,boala este tot pe baza hormonala ,...tot noi .,simptomele sint depende si de cine fumeaza ,ca mine ;oboseala respiratie intretaiata ,sforaituri ,nimic foarte alarmant daca cineva fumeaza ,dar este o boala mortala si inca nu s-au descoperit medicamentele ,deci atentie ,so descoperiti devreme prin scaner numai si spirometrie ,bun mai exista un micut tratament nesigur cu hormoni ,deci atentie fetelor su multa sanatate la toate si sa nu fiu rea si la toti ,aproape ha ha ha ,.daca vreti mai multe detalii aveti emailul meu ,toate cele bune .

dianamioara

acum 14 ani

Citat:
buna. am 41 de ani de 1 an sint la menopauza am dureri groaznice de cap periodic nu asa des sunt f nervoasa ce as putea lua ptr ameliorare multumesc

Incearca [url=http://www.quantshop.ro/Menopass]Menopass[/url] de la Biocyte Franta. Il poti procura pe [url=http://www.quantshop.ro/Menopass]www.quantshop.ro[/url].

Ursache Dorina

acum 12 ani

Buna ziua. Vreau si eu sa fac tratamentul cu Perimenopause formula. De unde as putea sa-l cmpar? Multumesc.