Menopauza si substitutia hormonala

Menopauza

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Poate cineva sa ma contacteza si sa imi dea detalii, daca este posibil, cu privire la standarde pentru menopauza in Romania.

Raspunsuri (2)

Tunde

acum 15 ani

nu cred ca eczista standarde dar cret ca cel mai bine ar fi sa cer informati de la plenificare familiala aia totusi sant mai maleabili

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua. As dori sa ma lamuriti intr-o problema legata de menopauza.Mama mea are 52 de ani si de 8 luni se remarca inceputul menopauze. La varsta de 24 de ani, in timpul sarcinii, a avut fibrom care a fost operat si de atunci nu a mai avut nici o problema (un singur avort si o sarcina toxica, pe mine) Este o persoana sanatoasa de obicei si pana acum nu a avut nici o problema, De cand a aparut inceputul menopauzeri, a consulatat un renumit doctor ginecolog care i-a facut testul papanicolau si toate investigatiile pe care le-a considerat necesarem eco,etc. Are doi noduli mici, care, spune acesta, ca nu creeaza probleme si trebuie lasati in pace pana la temrinarea acestei perioada tulburi. Pana acum ciclul nu era regulat, incepuse sa vine si la 2 luni, dar de 3 luni vine, este insotit de hemoragii puternice, cu cheagfuri si dureaza 3-4 zile. Nu a dorit nici un tratement chimic, hormonal, si nici doctorul nu a zis ca ar fi nevoie daca ea se simte ok. Luna aceasta i-a venit de doua ori, la un interval de 1 saptamana, si tot cu cheaguri si sangerare destul de puternica. Sanii au durut-o doar nu foarte mult. Este normal sa ai ciclu de 2 ori in aceasta perioada?Este nevoie de alt consult pentru acei noduli care ar putea crea probleme?Cheagurile sunt normale?Astept raspunul Dvs pentru care va multumesc anticipat.