Menopauza sau altceva?

Menopauza

Postata de flor61 cu 11 ani in urma.

Am 52 de ani vreau, pe 18 iunie am avut ciclul mentual foarte abundent si multe zile, iar in iulie doar cateva picaturi, vreau sa stiu daca este cum semne de mopauza sau altceva? sa stiu daca

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tulburarile menstruale poate fi unul din simtpomele perioadei de instalare a menopauzei.
Menopauza se instaleaza in jurul varstei de 50 de ani si este diagnosticata dupa 1 an de zile de lipsa a menstruatiilor.
Este recomandat sa consultati un medic ginecolog.

florentina popescu

acum 11 ani

Buna ziua.Am 49 de ani si de ceva vreme am menstruatia pe timp indelungat aproximativ 2 saptamani.3zile mai abundenta dupa care se diminueaza la cateva picaturi in jur de 15 zile.am rugamintea sa-mi spuneti daca este vorba doar de menopauza ,mentionez k am unele simptome ca:ameteli,transpir abundent,concentratia sp***a,dereglari ale somnului,nervozitate sau este vorba de altceva...??va multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tulburarile de menstruatie fac parte din tabloul clinic de instalare a menopauzei. Este recomandat sa consultati medicul gincolog in vederea excluderii altor cauze de sangerari anormale ( cu efectuarea chiuretajului bioptic).