menopauza prematura?

Menopauza

Postata de maia194 cu 10 ani in urma.

Buna ziua.Am aproape 19 ani si pana vara trecuta am avut menstruatia relativ regulata.Anul trecut insa,incepand cu luna mai,cantitatea menstruatiei a scazut ca pana in luna iulie sa am doar niste scurgeri maronii.Am fost la ginecolog,am facut controale,ecografii si totul este in regula.In septembrie insa am facut un dozaj hormonal al carui rezultat m-a socat:nivelul estradiolului a fost 18 iar LH 0.72,ambele valori fiind cu mult sub limita.Timp de 5 luni am incercat un tratament homeopat insotit de extract de mladite de zmeur dar fara efect.Am luat climen la recomandarea endocrinologului insa m-am ales cu niste migrene iar de 6 luni iau duphaston pentru a avea menstruatie.Nu inteleg ce este in neregula cu mine,ce a determinat scaderea brusca a acestor hormoni.Este vorba de o menopauza prematura?Ar fi bine sa apelez la alte tratamente hormonale?Mentionez ca am o greutate adecvata pentru inaltimea mea si nu mi-am inceput viata sexuala.

Raspunsuri (5)

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

Din datele furnizate de dvs. (LH si estadiol cu valori scazute -s-a dozat si FSH?) , nu reiese ca aveti "menopauza precoce". Din contra , aceste date pledeaza ptr o disfunctie hipotalamo-hipofizara, si sunt necesare dozari hormonale (FSH, LH, esradiol , prolactina , etc. ) +/- CT hipofiza , etc.

maia194

acum 10 ani

Am uitat sa specific celelalte valori:FSH-3.09,Prolactina-8,42,Progesteron-0,3.Va multumesc mult pentru raspuns

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

Rezultatele analizelor hormonale din sept.2012 (FSH:LH >1 si estradiol cu valori scazute) indica o cauza hipotalamo-hipofizara a dereglarilor menstruale , cel mai probabil *amenoree hipotalamica functionala* , care poate avea ca si cauze : stressul , eforturile fizice excesive , scaderea in greutate sau o greutate prea mica ptr varsta si pentru inaltime (subponderalitate).

Recomandarea mea este sa faceti un nou consult endocrinologic , cu noi dozari hormonale si un CT de hipofiza , si un consult de psihologie pentru a invata *managementul stressului*.

Mult curaj ! :)

maia194

acum 10 ani

intr-adevar am avut o scadere in greutate in acea perioada dar de curand am mai luat niste kg in plus si sper ca va fi bine.Va multumesc din nou pentru raspuns si va voi urma sfatul!

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

Cu placere ! :)