menopauza precoce

Menopauza

Postata de simona simoncel cu 11 ani in urma.

daca nu am avut raporturi sexuale mai bine de trei ani se poate ajunge la determinarea menopauzei precoce?Sau e doar un mit? am 32 de ani nu am copii , nu sunt depresiva doar ca am fost la inchisoare si nu am avut raporturi sexuale timp de 3 si 6 luni! menstruazia este regulata si nu am dureri.

Raspunsuri (3)

afer

acum 11 ani

Buna ziua,

Daca doriti sa va raspund la intrebarile pe care le aveti,
sa interpretez analize medicale, sa va ofer sfaturi, tratamente ,
trimiteri catre alti medici va rog sa ma contactati cu un e-mail la adresa
[email protected], sau sa accesati pagina de facebook :
http://www.facebook.com/pages/Consultatii-Medicale/453840897967707.

Medic Naturopat

ana tomi e

acum 11 ani

Functia creaza organul.
Poate sa influenteze intr-o mica proportie dar sunt si alti factori : fumatul, stresul, alimentatia (cred).
Oricum nu este o cifra exacta de instalare si faptul ca ai un ciclu normal, fara dureri este un semn de sanatate (cred).

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Menopauza se instaleaza in mod normal in jurul varstei de 50-51 de ani, atunci cand intervin modificari hormonale ( crestere FSH, scadere estrogeni), lipsa ovulatiilor , lipsa menstruatiilor .
Lipsa activitatii sexuale nu influenteaza instalarea mai devreme a menopauzei.