menopauza precoce

Menopauza

Postata de DOLI cu 13 ani in urma.

Buna ziua
Am 33 de ani iar acum 2 ani am fost operata de histerectomie bilaterala subtotala si fibrom uterin. Asi dori sa stiu daca am nevoie de tratament de substitutie , probleme prea mari nu am in urma operatiei doar ceva bufeuri ,dar foarte rare si suportabile si am luat ceva in greutate.
Va multumesc !

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Numai medicul tau poate sa iti spuna daca este nevoie, in functie de analize, de situatie, de istoric etc.

DOLI

acum 13 ani

mersi mult !

dori

acum 13 ani

Buna! Ti-ai facut mamografie de cind te-ai operat?

DOLI

acum 13 ani

de cand m-am operat nu am facut nici o mamografie ,dar inainte de operatie mergeam periodic la mamograf , eu ac***a niste probleme mai vechi , am fost operata la ambii sani acum 10 ani .

Medic Primar Psihiatru Simionescu Virgil

acum 13 ani

Aspectele endocrinologice shi ginecologice nu-mi permit sa le comentez. Specialistii din aceste domenii va pot spune mai multe. Sub aspect psihic, desigur, menopauza precoce, ca si cea fiziologica (aparuta la varsta medie de 42-48 ani), reprezinta o etapa de mare vulnerabilitate. Dezechilibrul endocrin, dublat de constientizarea unei infirmitati somatice aparute inaine de vreme, creeaza in planul trairilor afectiv-emotionale o labilitate specifica si o predispozitie la episoade anxioase sau/si depresive. Un psihoterapeut care sa va urmareasca si sa previna aceste posibile decompensari este bine sa-l consultati cu regularitate.

DOLI

acum 13 ani

As putea avea probleme psihologige? dupa operatie nu mi sa recomandat un consult psihologig iar eu nu am facut nimic in acest sens.