La ce varsta pot intra la menopauza?

Menopauza

Postata de Dan Mihaela cu 12 ani in urma.

La ce varsta pot intra la menopauza? Am 36 ani,cu regla de la 10 ani,cu o cadere de calciu,cu dureri si ameteli de cap,sufocari in piept.

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

varsta medie este 50-51 de ani. factori ce pot cobori limita de varsta ar fi : fumatul, histerectomia , bolile auto-imune, chimioterapie, radioterapie.
ar fi bine de precizat frecventa durerilor, momentul aparitiei, localizarea lor, cat si pentru sfocare-cum o percepeti? cand anume? are legaura cu un efort deosebit sau situatii emotionale.
pentru a verifica daca exista o hipocalcemie, ar fi bine de efectuat calciu total seric si calciu ionic seric. Hipocalcemia se manifesta prin iritabilitate, insomnie, dereglarea ciclului menstrual, contractia musculaturii muschiului facial (zona mandibulei), crampe musculare.
consumati alimente cu un continut ridicat in calciu: smochine, arahide, migdale, patrunjel , curmale, fasole boabe ,nuci, lapte, branza maturata, masline, alune , varza, coacaze negre .

andreia

acum 10 ani

am 56 de ani ,la 51 am intrat la menopauza si dupa 5 ani mia venit ciclul o saptamina puteti sa ma sFATUITI CE SA INTIMPAT

andrada

acum 10 ani

am 56 de ani la 51 am intrat la menopauza si dupa 5 ani mia venit ciclul 1 saptamina .ce ma puteti sfatui.puteti sa-mi dati un raspuns .va multumesc

olesea

acum 9 ani

am 32 ani dupa himioterapie nu am ciclu ma simt rau ma iau slabiciunele caldurile ma tin o saptamina nici nu pot esi afara cind mii frig cind cald va rog frumos as vrea sa stiu asta se numeste minopauz .sa inteleg ca numi mai revin m.s