Intrebare.

Menopauza

Postata de lylu cu 12 ani in urma.

Buna.Am 44 ani,de 2 luni nu am ciclu,in urma analizei de singe doctorii mi-au spus ca sint la menopauza-ma gindesc ca e premenopauza.
Deoarece pina la istalarea menopauzei se poate ramine totusi gravida ,doctorita mi-a pus un sterilet pt 3 ani si reteta cu estrogen gel si progesteron tablete........ pt o luna.
nedumerirea mea este?.....cum se impaca steriletul cu aceasta perioada a menopauzei.
Vreau sa spun ca m-am speriat cind am cititreactiile adverse le celor doua produse.
Nici nu stiu daca sa le mai iau sau nu.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

steriletul a fost implantat dupa confirmarea menopauzei sau inainte? in menopauza confirmata se indica tratament estro-progestativ substitutiv pentru evitarea complicatiilor induse de deficitul estrogenic (atrofia urogenitala cu prurit vulvar, dispareunia, disurie, polakiuria)

lylu

acum 12 ani

Buna si multumesc pt raspuns,
Steriletul a fost implantat dupa confirmarea menopauzei.
Toate aceste reactii adverse .....care ma sperie.....pot aparea chiar la inceputul tratamentului ?