intarziere menstruatie

Menopauza

Postata de Mirela Catalina1 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Am 40 de ani si nu am avut contact sexual de multa vreme. Ultima menstruatie am avut-o pe 10.08.2010 si asteptam sa am din nou zilele trecute , dar inca nu s-a intamplat. Este prima oara cand intarzie si precizez ca nu sunt racita si nici alte modificari nu simt. Ce ar putea fii?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Simplu: o mica dereglare hormonala/stres/etc. Nici o femeie nu are ciclu ca un robotel... Ia niste vitamina E, ajuta.

Mirela Catalina1

acum 13 ani

Adica e posibil ca timp de 30 de ani sa nu-mi intarzie si acum de la stres sau nu stiu ce dereglare sa fie asa?

Iuli

acum 13 ani

Da. Gravida nu esti, ca nu ai cum. Deci ce mai ramane? Stres sau o dereglare de orice fel (chist, hormonal etc). Menopauza nu cred (sper) atat de devreme. Ia niste vitamina E. Daca nu vine in 2 sapt, mergi la un endocrinolog. Daca vine acum, dar incepe sa iti intarzie in fiecare luna, mergi la medic dupa a 3-a luna cu ciclu intarziat.
Daca esti ingrijorata poti merge la un medic sa ceri o ecografie si niste analize. Dar sincer nu cred sa fie ceva grav...

Margareta Iuliana

acum 13 ani

Am 40 de ani si ultimul ciclu mi/a veit in 2ianuarie 2011. Nu am greturi, varsaturi, doar o impresie de balonare si nu prea pot sta indoita. Ce eeeeeeeee?