intarziere menopauza

Menopauza

Postata de Ciuculin cu 14 ani in urma.

Sotia mea sustine ca lipsa relatiilor sexuale amana menopauza si prelungeste "tineretea corpului" (la femei). Cum pot combate acest lucru?

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 14 ani

Cautand ADEVARATELE motive, pentru care a adoptat aceasta " teorie ".

Ciuculin

acum 14 ani

Nu, serios, ai info (de pe net, de exemplu)ce sustin sau combat aceasta teorie?
De exemplu, despre teorie la barbati (http://www.citynews.ro/bistrita-nasaud/sex-12/frecventa-ejacularii-37802/), ca ejacularea intr-un ritm intens nu este indicata, am citit recent un articol cu niste cercetari de ultima ora cu concluzii contrare.(De exemplu:
http://www.cotidianul.ro/oamenii_de_stiinta_nu_se_pun_de_acord_asupra_legaturii_dintre_masturbare_si_cancer-71473.html)
Cam acesta era sensul intrebarii...

Adrienne

acum 14 ani

Este un subiect f. sensibil........depinde de fiecare cuplu,de cat de frecvent este actul sexual........ce intelege fiecare prin normalitale. Ceea ce dauneaza cred eu,este excesul,atat la barbat cat si la femeie. O viata sexuala normala [inteleg 3-4 contacte pe saptamana],nu cred ca poate dauna unei femei ci dincontra. Dar refuzul total.......pentru motivul invocat........mi se pare tare curios......de aceea am dat raspunsul respectiv. Imi cer scuze daca am deranjat.

Sheila

acum 14 ani

Cred ca cel mai bine este sa stai de vorba cu sotia ta si sa vezi dc sustine asa ceva. Trebuie sa existe un motiv. O poti pune chiar pe ea sa-ti demonstreze acest lucru.
Numai bine

pemihaela

acum 14 ani

Sunt uimita de cata lipsa de informare mai au oamenii in sec.XXI!Sunt atatea carti,emisiuni medicale serioase din care putem afla ca tineretea,tonusul,vigoarea, energia,gandirea deschisa,pozitivismul,serotonina, sunt asigurate si de viata sexuala.Sa faci dragoste cu un partener cu care te simti bine,sarutarile,mangaierile sunt minuni!Lipsa lor fac rau!

vali

acum 14 ani

am 45 ani in anul 2008 am avut ciclu de 2 ori in august si noembrie ciclu fiind normal. in anul 2009 nu am mai avut ciclu deloc . ce se intimpla cu organismul meu ?? ,vreau sa stiu daca pot sa ramin insarcinata in aceasta perioada