histerectomie totala

Menopauza

Postata de annlin70 cu 14 ani in urma.

am intrat la menopauza in urma unei interventii de histerectomie totala, si in urma acesteia foarte repede s-a instalat osteoporoza si diferite afectiuni care inca nu se explica. Tot fac analize si inca nu am un diagnostic sau un tratament adecvat . Cum este posibil sa revin la starea fizica fara probleme pe care am avut-o inainte de aceasta interventie ? ...fara bufeuri , fara dureri de oase ? si sa am un somn linistit?

Raspunsuri (6)

daniela

acum 14 ani

Se pare ca aveai inainte osteoporoza, dar nu ai dat prea mare importanta. Pentru un somn mai linistit, iti poti face seara un ceai de salvie care te linisteste si iti provoaca si somn.

Cat despre bufeuri, este normal sa le ai la menopauza.

Adrienne

acum 14 ani

Nu stim exact care a fost motivul histerectomiei totale. In caz ca aceasta interventie a fost in urma unui neoplasm de col uterin sau de endometru, atunci mare atentie la orice problema a oaselor.......Tratament pt. osteoporoza poate prescrie orice medic de spacialitate. Bufeurile sunt urmare a menopauzei induse. Tratamentul hormonal nu este indicat,cauta ceva naturist. Multa sanatate !

Maria

acum 14 ani

Adrienne, ce fac daca sint la menopauza in urma unei histerectomii totale si am proble cu tiroida? Trat. hormonal nu este indicat...atunci cum rez. pb?

Adrienne

acum 14 ani

Medicul endocrinolog ar trebui sa-ti raspunda la aceasta problema. Multa sanatate si bafta saptamana viitoare !

monica

acum 12 ani

sunt si eu operata de histerectomie totala. imi puteti spune si mie de cat concediu medical beneficiezi cu o astfel de operatie. Multumesc

annlin70

acum 11 ani

poate raspund cam tarziu la intrebare dar nu am mai intrat de ceva timp pe mess. si acum am vazut . concediu medical in urma unei interventii chirurgicale este de aprox 2 luni dar daca sunt complicatii sau starea de sanatate nu este inca restabilita cred ca se poate acorda si mai mult .. eu am avut 3 luni