examen histopatologic

Menopauza

Postata de sicodi cu 10 ani in urma.

Ca urmare a examenului hp mi s-a emis urmatorul raspuns: 2 blocuri; 2 lame
Bio col uterin: 4 fragmente cervicale bioptice tapetate de epiteliu atrofic. Modificari artefactuale. Raclat cavitate uterina: material redus, reprezentat de mucus si cateva fragmente de glande delimitate de un epiteliu pseudostratificat, fara activitate mitotica. Multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Descrierea histopatologica nu sugereaza modificari neoplazice. Sunt prezentate elemente normale ale colului uterin.