De ce nu am menstruatie?

Menopauza

Postata de Danuta05 cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am 15 ani si am o problema: tin un regim/ dieta care nu este intocmai prescrisa de medicul de familie, dar vreau sa slabesc cu orice pret deoarece eram foarte grasa, aveam 75 kilograme, acum am 53 kilograme, dar nu mai am menstruatie de 3 luni...si daca am avut foarte putin sau abia se observa pe absorbant.
Ce pot face?
Mentionez ca fac si mult efort fizic: 50 -60 abdomene pe seara..

Raspunsuri (9)

Adrienne

acum 11 ani

Pentru a avea cicluri menstruale normale,rezervele de grasimi ale organismului trebuiesc mentinute la un nivel optim. Asadar,curele de slabire fortate si pierderea semnificativa in greutate,pot provoca cicluri menstruale neregulate,menstruatii insuficiente cantitativ si chiar amenoree[lipsa ciclului mai mult de 3-6 luni]. Exista tratament naturist al amenoreei cum ar fi Extractul de mladite de zmeur si Tinctura de marar. Zilnic se iau 50 pic. de extract de mladite de zmeur ,diluate in 100ml apa,de trei ori pe zi,inaintea meselor principale si o lingurita de tinctura din seminte de marar,diluata in 200ml apa,de 3-4 ori pe zi,inainte de mese. Mai sunt si alte produse.......Totusi la varsta ta nu sunt recomandate aceste cure drastice de slabire,ai putea slabi treptat, printr-o dieta sanatoasa,echilibrata..............

narhesusa

acum 11 ani

cel mai probabil e din cauza efortului fizic intens asociat dieta

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Va recomand sa efectuati un consult ginecologic si endocrinologic pentru a identifica o cauza intarzierilor menstruale si a beneficia de tratament in vederea reglarii cilclului menstrual.

Danuta05

acum 11 ani

o sa incerc sa ajung si la un control..dar pana atunci .nu pot pati nimic din cauza dietei nu?

ala bala

acum 11 ani

Dieta necorespunzatoare are efectele secundare cele mai nocive posibile. N-ai specificat intervalul de timp in care ai dat jos cele 22kg, insa tind sa cred ca te infometezi. O data ce te vei lasa de aceasta "dieta", mai mult ca sigur ca vei avea parte de efectul yo-yo. Mai ales daca nu vei continua cu exercitiile fizice. Si inca ceva... 50-60 abdomene pe seara nu intra in categoria de efort fizic MULT. Eventual doar la categoria de intretinere/tonifiere musculara.

Danuta05

acum 11 ani

aaaa..pai in cateva luni..dar de la supra-ponderata..la asta?:-?
si nu stiu ce sa zik de efectul yo-yo...nu la toate persoanele este la fel..
si da in afara de dieta..pot spune ca ma mai si infometez..pentru ca in acea perioada nu puteam slabi niciun kilogram..sub nicio forma..

ana maria

acum 10 ani

buna seara am 22 de ani s d1 an de zile nu am menstruatie.s daca am numai cu tratament.problema este ca sunt casatorita si atat eu cat s sotul meu ne dorim foarte mult un bebe.dar d 3 ani d zile d cand sunt casatorita nam ramas niciodata.am s chisturi ovariene.ce as putea face?

nadea

acum 10 ani

eu nu am ciclu de 3 lumi am avut prima data pe 3 agust si a 2 oara pe 14 septembrie de atuncia nu am deloc oare ce pote fi din putina diete deoarece nu vriau sa ma ingras am 13 ani si e primul an de menstruatie ce asata ajutatima?

Mihaela

acum 8 ani

Salut,am 18 ani,shi mereu am probleme cu menstruatia,imi intirzi de fiecare data cu min. o saptamina,dar acum mi-a intirziat chiar cu 3(mentionez ca nu am avut relatii sexuale de ceva timp)cu jumatate de an in urma am vizitat ginecologu si m-a sfatuit sa beau contraceptive pentru ca sa-mi reguleze hormonii,am luat vre-o citeva zile shi am inceput sa am ameteli si senzatii de voma...m-am oprit....nustiu ce sa mai intreprind pentru ca sa-mi regulez menstruatia care dureaza 7 zile, si permanent intirzie...ajutati-ma va rog!