De ce am progesteronul 6,46 ng/mL la menopauza?

Menopauza

Postata de lelia cu 3 saptamani in urma.

Buna ziua. Am intrat la menopauza in 2020 dupa ce am suferit o histerectomie totala. La ultimele analize facute progesteronul a iesit 6,46 ng/mL, intervalul de referinta fiind 0.08-0.78. Imi puteti spune de ce a iesit asa mare? Ar putea fi vreo problema? Mentionez ca am bufeuri dese si fff puternice, uneori imi taie respiratia valul de fierbanteala, cu transpiratii abundente, nu pot lua tratament hormonal pt ca mama a avut cancer de san, iau doar Luminita noptii. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Progesteronul este un hormon produs in principal de ovare si de placenta in timpul sarcinii.

Daca ati intrat la menopauza si ati avut o histerectomie totala, productia de progesteron ar trebui sa fie mica.

Nivelul crescut de progesteron poate fi atribuit diverselor cauze, inclusiv unele medicamente, probleme cu glandele suprarenale, chisturi ovariene ramase sau tumori. Este important de remarcat ca nivelurile de progesteron pot fluctua si pot fi influentate de momentul ciclului menstrual, de dieta, de nivelul de stres, de exercitii fizice si de alte factori de stil de viata.

Simptomele pe care le descrieti - bufeuri puternice si transpiratii abundente - sunt clasice pentru menopauza.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Menopauza/legatura-dintre-progesteron-si-menopauza_11514
sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/dereglarile-hormonale-simptome-si-afectiuni_7610

Puteti obtine o interpretare orientativa a rezultatului dvs. aici: sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=interpretor_single&id_analiza=201

lelia

acum 4 zile

multumesc pt raspuns.