cum prevenim osteoporoza

Menopauza Prevenirea osteoporozei

Postata de lavinia129 cu 12 ani in urma.

buna ziua! am intrat la menopauza la 41 de ani in urma unei histerectomii totale(am avut polifibromatoza uterina). nu a iesit nimic la biopsie. La doua saptamani dupa operatie, mi s-a recomandat sa folosesc plasturi Climara. problema este ca am varice si imi este frica de posibila aparitie a unor trombi. pot folosi acesti plasturi? exista alta alternativa la acesti plasturi? ce conduita de viata trebuie sa adopt pentru a preveni aparitia osteoporozei dar si a unor tromboze? ce specializare trebuie sa aiba medicul caruia trebuie sa adresez?
astept din partea voastra un raspuns urgent! multumesc!!!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul osteoporozei postmenopauză constă în luarea de estrogeni naturali. Prevenirea osteoporozei se realizează prin:
1.practicarea de exercitii fizice (mers şi chiar practicarea regulată a unor activităţi sportive), precum şi
2.printr-o alimentaţie bogată în calciu şi în proteine (lapte, produse lactate, carne, peşte)
3.limitarea consumului de alcool
4.renunţarea la fumat.
Referitor la alternativa plasturilor recomandaţi, ar fi indicat să cereţi sfatul unui medic flebolog (chirurg vascular sau chirurg generalist)