contraceptia in premenopauza

Menopauza

Postata de aana cu 11 ani in urma.

Tocmai am renuntat la sterilet pt ca asa a considerat medicul ginecolog ca e mai bine . Am 50 ani nu mi-a mai venit ciclu din 13 aprilie 2012, probabil sunt in premenopauza ...Mai este necesara contraceptia in aceasta perioada? Cum poti sti daca ramai gravida atata timp cat nu mai ai menstruatie?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In aceasta periada de instalare a menopauzei apar perturbari hormonale responsabile de tulburarile de sangerare.
Pentru siguranta, ar fi bine sa apelati la alte metode de contraceptie pana la diagnosticul de menopauza ( cel putin 1 an fara menstruatie) .