ciclu menstrual dupa 6 luni

Menopauza

Postata de maurica cu 12 ani in urma.

Am 51 de ani ,cu 6 luni in urma ,dupa cateva luni de cicluri neregulate si foarte reduse ,acesta s-a oprit ,drept care am considerat ca am intrat la menopauza.Acum cateva zile ,au inceput sa ma doara sanii ,exact ca in perioada normala a ciclului de alta data .Azi dimineata ,mi-a venit cilcul.Credeti ca ar trebuii sa ma alarmez de ceva anume ,.iese din tipare ,sau e normal ?Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi indicat sa efectuati un consult ginecologic pentru depistarea cauzelor posibile de amenoree secundara (afectiuni ovariene, uterine, afectiuni sistemice-hipo sau hipertiroidie, boala cushing, diabet zaharat, obezitate, ciroza). se va avea in vedere examinarea clinica, dozari hormonale (prolactina, TSH, progesteron), investigatii imagistice.

maurica

acum 12 ani

Va multumesc d-na Dr.Cristian Irina .Am facut de curand analize ,totul este in limitele normale ,nimic nu semnaleaza vreo afectiune din cele de mai sus;tiroida;totul este normal inclusiv eco.boala cushing -exclus ,diabet ,limite glicemice normale,obezitate nu este cazul,ciroza,.eu cred ca daca ar fi fost ceva s-ar fi vazut de asemenea la analize.Mai ramane doar consultul ginecologic,..investigatii imagistice ,..Acum mai adaug ceva la ceea ce am spus initial ,in prima postare.Dupa ce am analizat mai bine situatia,m-am uitat pe niste insemnari pe care obisnuiam sa le fac ,si am vazut ca de fapt ultimul ciclu a fost in luna august si nu in urma cu 6 luni ,deci 3 luni pline nu am avut ciclu.Un aspect .al doilea ,.am trecut printr-o perioada cu mare stres,.sotul meu a decedat ,.am avut socuri emotionale mari ,.stres postraumatic,.sufar de depresie si anxietate ,.toate astea va spun ceva legat de problema pusa in discutie?adica ar avea vreo relevanta?Multumesc!

maria

acum 11 ani

in urma cu 11 luni am avut ultima menstruatie. acum cateva zile am avut dureri de spate ,iar azi mi-a venit o scurgere maronie urmata de toate simptomele adica dureri de burta ,sani exact ca si un ciclu menstrual normal.se poate asa ceva cand eu credeam ca sunt la menopauza. Va multumescsi astept un raspuns.

mariamaria

acum 11 ani

Maria ce ai mai facut?in aceasta situatie sunt si eu azi..dupa 11 luni de lipsa ciclu..azi cu dureri mari de spate, burta, sanii de doua saptamani ma dor de nu pot dormii pe burta.Si de dimineata mi-a venit ciclu..am intrat intr-o panica mare, mai ales din cauza durerilor..o sa merg la medic evident,,toate astea se intampla dupa cateva zile de stres maxim,..de oboseala mare psihica si fizica, inclusiv stat in frig cu raceala de mijloc..aaa..da si cu revenirea in tara deci schimbarea climei ..Astept un sfat de la cineva care a patit asa ceva..pana ajung la medic sunt foate speriata..