ce poate fi?

Menopauza

Postata de elena-teodora cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Am implinat 53 ani in nov 2011. Din mai 2011 nu am mai avut menstruatie normala, numai ca, azi - 01.02.2012 am constatat o "sangerare" usoara, maronie, fara miros. In septembrie 2011 am avut aceeasi situatie. Imi amintesc ca nu a durat mult. Adica nici macar o zi. Nu stiu acum ce va urma. As vrea sa stiu daca este normal ca in perioada de pana la un an de la ultima menstruatie sa apara aceste stari. Multumesc. Sanatate tuturor.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

orice sangerare neobisnuita aparuta dupa confirmarea menopauzei ar fi bine de investigat la medicul ginecolog , pentru examenul bacteriologic al secretiei vaginale si un frotiu citologic (test papanicolau)

elena

acum 10 ani

Am suferit o operatie de histerectomie totala in urma cu 5 luni.
La 4 luni am sangerat in urma contactului sexual.Am mers la medicul care m-a operat si mi-a presctis colpotrofine unguent.Am urmat tratamentul 10 zile ,Dupa aceea mi s-au marit sanii si am avu dureri de mijloc (ca la ciclu ) desi eu sunt la menopauza de 10 ani , am eliminat un cheag mic de sange .Am doar un ovar (in urma cu 20 de ani mi s-a extirpat un ovar si liomiofibron .Histerectomia s- a efectuat in urma unei displazii moderate(ex.histopatologic -displazie usoara ).
Sant ingrijorata din cauza sangerarii .Nu m-am mai dus la control.
Multumes anticipat pentru raspuns .