ce poate fi?

Menopauza

Postata de velean cu 14 ani in urma.

se poate la 37 de ani sa intru la menopauza? si mama si sora mai mare la aceasta varsta au intrat. e genetic?
din 15 ianuarie nu am mai avut menstruatie , iar inainte a fost neregulat. mi-am facut 2 teste de sarcina si au iesit negativ.

Raspunsuri (2)

Abby

acum 14 ani

Da. Absolut. Sigur esti in perimenopauza.

lela

acum 14 ani

si eu ma confrunt cu aceiasi problema,dar eu nu am mai avut ciclu din noiembrie,am tot 37ani,si inainte am mai avut probleme,numai ca de data aceasta m-am si ingrasat foarte mult si am observat ca de fiecare data cand acumulez kg in plus,ciclul dispare,eu am ovare polichistice si asta este si unul din motivele pt care am asemenea dereglari.ai fost la doctor,ai facut investigatii sa vezi daca nu ai ovare polichjstice sau hipotiroidie?un examen de sa turceasca,un tsh sau de prolactina iti poate da un raspuns corect,nu trebuie sa intri neaparat in menopauza,eu luni am hotarat ca merg la doctor pt analize.succes si sanatate