ce parere aveti?

Menopauza

Postata de liana1132526 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Am 46 de ani si in urma unui chiuretaj biopsic am urmatorul rezultat: Materialul examinat pe sectiuni seriate este constituit din fragmente de endometru de tip proliferativ cu moderat edem si hiperemie la nivelul corionului citogen. Se observa focare de metaplazie tubara. Asociat se identifica glande de tip endocervical cu usoara hiperplazie mucosecretorie. Se identifica de asemenea fragmente de exocol cu moderat acantoza, usoara parachetoza si prezenta de p***alocite la nivelul straturilor intermediare. Concluzie: Endometru de tip proliferativ ce asociaza aspecte de metaplazie tubara.Mici fragmente de exocol cu prezenta de p***alocite la nivelul straturilor intermediare. Din proprie initiativa am facut Scor ROMA in care HE4 ESTE 47,1, CA 125 este 12,26 si scor Roma 6,4.De asemenea CEA Ser automat este 0,824ng/ml. Va rog sa imi spuneti ce inseamna toate astea? e grav? Multumesc mult

Raspunsuri (1)

liana

acum 11 ani

nu are nimeni un raspuns si pentru mine? a mai primit cineva un asemenea rezultat la biopsie? ce a facut dupa?