Ce ne face mai putin nervoase

Menopauza

Postata de Nicoleta64104741 cu 13 ani in urma.

Atrofia vaginala apare odata cu instalarea menopauzei. Ce tratamente sunt recomandate ?

Raspunsuri (2)

Csara

acum 13 ani

Principala cauza a atrofiei vaginale este scaderea cantitatii de estrogen. Asta duce la scaderea libidoului. O alta neplacere, este ca datorita reducerii secretiei produse de glandele bartholine, lubrefierea in timpul actului sexual este destul de scazuta. Ar trebui sa mergeti la medicul endocrinolog pentru suplimente hormonale, iar local sa utilizati un lubrefiant pe baza de apa...

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

daca dg. e sigur si nu exista alta patologie ginecologica,exista trat.cu f.bune rezultate:colpotrophine capsule vaginale moi,1/zi,seara,10 zile/luna-mentine troficitatea mucoasei vaginale,dispare disconfortul avut. se poate asocia un produs homeopatic oral:klimaktoplant,3x2 tablete/zi initial,apoi 3x1 tableta/zi,cu efecte mai largi,si pentru alte suparari aduse de menopauza:bufeuri de caldura,transpiratii,nervozitate,depresie,etc. sanatate!