Analize???

Menopauza

Postata de marcela2766 cu 14 ani in urma.

Am 44 de ani, la 41,6 am nascut pe cale anturala o fetita superba. Intrebarea mea este: ce analize medicale sa fac pt a afla daca intru la menopauza. Specific ca menstruatia este neregulata. Nu am bufeuri, nu ma dor sanii sau alte simptome. Vreau sa stiu daca exista analize medicale in acest sens, va rog sa mi le indicati.
Va multumesc.
O zi buna!

Raspunsuri (2)

omnia

acum 14 ani

Buna,

Exista si in Romania, in farmacie, un test, asemanator celui pentru depistarea sarcinii, care te poate ajuta in cateva minute sa depistezi menopauza. Testul detecteaza nivelul FSH (hormon specific menopauzei) si are acuratete de 99%.

Alte analize (mai complexe) aplicate in diagnosticarea menopauzei sunt:
- FSH (stimularea foliculara);
- LH;
- nivelul progesteronului si prolactina;
- estradiol.

In mod normal, menopauza se instaleaza in jurul varstei de 49 - 50 de ani;
Menstrele neregulata nu sunt neaparat un semn al menopauzei, ci pot fi simptome ale mai multor afectiuni.
Instalarea menopauzei este insotita in majoritatea cazurilor de bine-cunoscutele bufeuri, stare emotionala schimbatoare, uscaciune vaginala, probleme in mentinerea unui somn linistit - insomnii!

Pentru mai multa siguranta, mergi si la un control ginecologic; odata cu instalarea menopauzei pot aparea dereglari care sa necesite substitutie hormonala.

Multa sanatatea!

marcela2766

acum 14 ani

va multumesc.
O zi buna!