Am intrat la menopauza. Am colul foarte uscat si si-a pierdut elesticitatea. Ce tratament pot face?

Menopauza

Postata de Carmen V. cu 7 ani in urma.

Am divortat acum cativa ani, am avut o lunga pauza in viata sexuala, dar am reinceput-o de curand. Am dureri foarte mari si simt ca o arsura/ usturime extrema la contact, dureri care ma impiedica sa mai doresc sa am contact sexual. S-a micsorat colul cred, este foarte rigid si foarte uscat. Am 48 de ani. Ce tratament se poate face pentru a recapata elasticitatea si a nu mai avea asemenea dureri la contact, plus uscaciune si senzatia de arsura? Am utilizat niste ovule pentru refacerea florei, dar nu au ajutat... Plus un unguent, care, de asemenea, nu a dat niciun rezultat- dimpotriva- medicamente recomandate de medic.

Raspunsuri (2)

GinieAna

acum 6 ani

Ai incercat sa iei vreun tratament? Eu am avut aceeasi problema atunci cand am intrat la menopauza, insa am descoperit de curand ***. Este un tratament fara parabeni, care combate uscaciunea vaginala, ameliorand senzatiile de iritatie, mancarime si usturime. Il poti gasi pe site-ul adresa_web_filtrata . Il folosesc local, de doua ori pe zi si chiar s-a mai dus senzatia de uscacine. La mine dupa cateva zile de la utilizare am scapat de probleme.

Utilizator21536434169

acum 5 ani

Buna seara. te rog sa imi spui si mie cum se numeste acel tratament pe care l-ai folosit pt. uscaciumea vaginala, ca astia au sters denumirea si as vrea si eu ceva,ca am aceleasi probleme cu vaginul.