Am niste stări groaznice,cred de la menopauză, bufeuri,și frisoane

Menopauza

Postata de Cristina.A cu 7 luni in urma.

Ajutor! Numai potAm niste stări groaznice,cred de la menopauză, bufeuri,și frisoane multe,stări de panică,leșin, numai pot trai așa!Am luat de la plafar mi a recomandat medicul de familie pastile Activ meno!Mi simt nici o ameliorare #Simt că o iau razna ? Ajutati mă vă rog frumos! Numai pot rezista.am niste stări urâte rau, bufeuri și frisoane multe,mă ia cu leșin, tristețe,plâns, atacuri de panică!Am luat activ meno,dar nu se cunoaște nimic!Va rog mult ajutatima

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Uneori, schimbarile de stil de viata pot avea un impact semnificativ. Incearca sa ai o dieta echilibrata, sa faci exercitii fizice regulat si sa eviti sau sa reduci consumul de alcool si cofeina.

Poti incerca si terapiile complementare, precum acupunctura sau terapia hormonala substitutiva (THS), daca este recomandata de medicul tau. Exista si alte suplimente naturale care pot ajuta in menopauza, dar este important sa discuti intotdeauna cu medicul inainte de a le lua.

Nu uita ca fiecare persoana are propriul ritm de adaptare si ameliorare a simptomelor, deci incearca sa fii rabdatoare cu tine insati. Cautarea sprijinului medical si incercarea diferitelor metode de tratament te pot ajuta sa gasesti solutia potrivita pentru tine.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Menopauza/bufeuri-anxietate-si-menopauza-care-este-legaturai_19752