meningita sau raceala?

Meningita Meningita prin coccidioidomicoza Sindroame periodice asociate criopirinei Meningita tuberculoasa
+2
Vezi toate grupurile

Postata de Flori.suju cu 12 ani in urma.

Buna ziua.numele meu este Lacramioara,am 19 ani si am o intrebare.Acum 2 seri am avut o durere de cap ingrozitoare..am luat calmant si paracetamol pentru ca m-am gandit ca am racit pentru ca in ziua aceea am facut baie dimineata.Ieri nu am mai avut dureri dar am facut iar baie dimineata si azi am o durere de cap constanta..ma simt foarte slabita..ma doare si stomacul , nu am pofta de mancare,am o usoara senzatie de greata..
Eu sufar si de spondiloza cervicala dar care pana acum nu mi-a dat simptomele acestea..ma simt rau..imi este teama..sa fie oare menginta sau raceala?
Va rog din suflet sa ma ajutati .

Raspunsuri (4)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Poate sa fie o raceala. Meningita are simptome mult mai zgomotoase. dar de ce faci baie dimineata? Fa seara, cand stai in casa si nu te prinde frigul! Sanatate!

Flori.suju

acum 12 ani

Sper sa nu fie..multumesc mult de raspuns..
Da,de acum inainte nu voi mai face baie dimineata..sanatate si dumneavoastra!

Medic Epuran

acum 12 ani

Cu toate că atât simpla răceală sezonieră cât şi meningita prezintă simptome comune precum febra (în cazul răcelii este subfebră), stări de oboseală şi durere de cap (în cazul meningitei este severă şi persistentă), totuşi în cazul meningitei simptomele sunt mult mai severe incluzând: vărsături, o stare de confuzie şi un nivel scazut de luciditate, convulsii, etc.
De asemenea diagnosticul diferenţial include şi prezenţa unui semn specific meningitei şi anume "inţepenirea" gâtului şi incapacitatea de a putea atinge pieptul cu bărbia făra a ridica picioarele precum şi sensibilitatea ochilor şi dureri ale ochilor la lumină puternică.
Concluzia este că în cazul d-vs este vorba probabil de o simplă răceală sezonieră

Flori.suju

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns.Stare de confuzie oarecum o am..ma simt ciudat..gatul doare la fel..dar nu am varsat..