Durere de cap

Meningita

Postata de Flori.suju cu 12 ani in urma.

Din nou va deranjez cu aceasta intrebare..Am mai postat cu 2 saptamani in urma o intrebare..atunci aveam dureri de cap..fara nici un alt simptom..timp de 2 saptamani am avut dureri de cap dar care dispareau cu calmante..am luat piafen..paracetamol si aspirina..insa azi m-am simtit foarte rau..adica..durerile de cap nu sunt mai puternice dar persista..e ca o senzatie de amorteala..si imi pulseaza .. in partea inferioara deasupra cefei..am luat calmant degeaba..si ma simt extrem de slabita..imi vine sa vomit..nu am vomitat pana acum dar nu pot face nimic//am stat in pat toata ziua..dumneavoastra ce credeti?sensibilitatea la lumina nu pot sa imi dau seama ..febra nu am..ma simt calda dar nu am febra..nu inteleg exact cum sa verific daca am gatul "intepenit"..va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Durerile de cap recurente sau cele care se agravează progresiv şi sunt însotite de simptome de greaţa şi varsaturi pot fi semne ale unei complicaţii de natură neurologică. Pentru a se stabili cu exactitate cauza apariţiei simptomelor descrise sunt necesare investigaţii (foarte importanta in acest scop fiind tomografia computerizată), precum şi consultul unui medic infecţionist (pentru cazul unei eventuale meningite bacteriene).
Pentru informaţia d-vs unul din semnele specifice meningitei este reprezentat de imposibilitatea atingerii corpului cu bărbia, persoana stând în poziţia culcat.