a cazut copilul

Meningita

Postata de Luka64983 cu 13 ani in urma.

a cazut copilul pe beton si a dat cu capul ,s-a lovit in partea laterala a fruntii...are 2 ani copilasul...dupa 3 zile a inceput sa fie somnolent si parca nu mergea bine intotdeauna ,si era asa morocanos ca nu-i convenea nimic...avea cate o jumatate de ora in care era f voios si se juca ,radea...apoi dintr-o data ii era somn..parca il durea capul...nu mai stiu ce sa fac ...la dr a zis ca nu sunt semne de meningita.

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 13 ani

Mergeti cu copilul la un neurolog, este necesar un CT cerebral.

Luka64983

acum 12 ani

ct cerebral afecteaza ceva la copil?

Ayska

acum 12 ani

Poate fi un Hematom .Are pupilele Dilatate?

Luka64983

acum 12 ani

nu..acuma e ok,doar ca se plange ca-l mai doare capul din cand in cand,dar e si f racit.

Iuli

acum 12 ani

Nu, evident ca nu afecteaza. Afecteaza sa il lasati asa!

Medic Epuran

acum 12 ani

Recomand un consult neurologic

Emma

acum 9 ani

TCC-ul poate avea efecte nefaste. Un copil trebuie dus de urgenta la Neurochirurgie daca prezinta urmatoarele : stare de somnolenta
varsaturi "in jet" continue
amorteli
dureri de cap
iritabilitate
pierderea starii de constienta
convulsii
Chiar si daca nu are aceste simptome, e bine sa-l duceti la un control, copiii prezinta un prag ridicat la durere chiar daca exista acumulari mari de sange in cutia craniana.