Speranta de viata melanom malign?

Melanom

Postata de Motz82 cu 2 ani in urma.

Buna ziua,
De curand mi am scos o alunita care s-a dovedit la biopsie ca este melanom malin cutanat primar neulcerat indice Breslow 0.3mm(T1a AJCC 2017 ED 8).
Examenul histpatologic arata la nivelul dermului superficial al pielii se regaseste un infiltrat inflamator abundent cu limfocite si melanofage.Nu se remarca invazie limfovasculara sau perineurala, nici leziune nevica precursoare.Leziunea este excizata in totalitate, cea mai apropiata margine laterala de excizie regasindu-se la 1mm de proliferarea melanocitara.Coloratia dublu melan a cu cromofor rosu -ki 67 evidentiaza cateva melanocite solidare la ninelul dermului capilar, pe o grosime de 0.3mm si arata un indice de proliferare melaniocitara ki-67 de 5-6% in componenta epidermica, fara activitate proliferatoiva in melanocitele solitare dermice.
Va rog sa imi spuneti daca mi se recomanda doar interventie chirurgicala care indeparteaza leziunea si 1cm (0, 39 in) margine de tesut sanatos din jurul si dedesubtul leziunii.Acest tip de melanom odata excizat poate sa reapara?
Sa pot spera ca acest tip de melanom este vindecabil?
Care este speranta de viata cu acest diagnostic?Se va face tratament cu interferon?
Va multumesc

O zi buna!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancer-de-piele/cancerul-de-piele-melanomul-malign_17575