un pumn de par la fiecare dus!!!!un sfat?

Medicina naturista

Postata de carolinna cu 13 ani in urma.

24ani,medical sanatoasa ,nefumatoare,o viata activa, fericita, alergica la lactoza, nu sunt stresata(mai mult ca altii).,mananc curat,sanatos,legume,fructe,fara prajeli..cam atat. Cand eram in Romania,nu pot spune ca nu imi cadea parul,ca as minti. Acum sunt plecata din tara(am schimbat clima) si e dezastru!!! Am firul subtire oricum,lungime usor peste lungimea medie..nu cred ca se rupe,cred ca e radacina de vina(zic eu)Nu mi-am taiat varfurile de 10 luni(STIU!!!),nu folosesc placa,am culoarea naturala acum(am fost vopsita)nu schimb samponul(tot Pantene cu masca cu tot)..e fatal!
Astept sfaturi..Merci.

Raspunsuri (15)

floare_de_colt_000

acum 13 ani

Daca si unghiile ti se rup repede/usor, piele uscata,inseamna ca ai probleme cu tiroida.Consulta un medic endocrinolog.

carolinna

acum 13 ani

oooooo,nu!!!!am uitat sa precizez..unghiile abia mi le tai(de tari ce imi sunt!!!!)Nu am lipsa de Vit A(in analize).Dar dat fiind faptul ca sunt alergica la lactoza,nu stau nici macar binisor cu Ca. Insa intr-adevar,nu mi-am facut niciun ctrl endocrinologic pana acum..poate ca ar fi cazul. Conteaza mult o vizita la Endo pt a afla de ce imi cade atat de ¨grozav¨ parul? intreb,chiar nu stiu..nu m-as fi gandit ca ar avea atat de mare legatura cu tiroida..

elena

acum 13 ani

Impotriva caderii parului, fetele mele folosesc un sampon numit Chelstop.

loredana_dana

acum 13 ani

buna carolinna, cea mai buna varianta este cea cu 1 ou dar sa fie de la o gaina de casa , si cateva linguri de ulei de masline extara vergine. se freaca oul cu uleiul de masline pana devine o crema si apoi se aplica pe par si se sta ccr 30 min si apoi se spala si se clateste bine . aceasta masca o puteti aplica in prima saptamana de 3 ori in a doua mai rar si o sa vedeti singure efectul. incearca si mai vorbim peste o saptamana dupa ce ai sa vezi rezultatele!
numai bine !

loredana_p

acum 13 ani

cred ca la tine este vorba de alopecie, caderea parului. o ruda a mea a folosit un tratament naturist 2 luni de zile, bine ea are 40 de ani, dar poate te ajuta
Lisine, Pro Selenium, Protec 4 life si Noni,

carolinna

acum 13 ani

mersi mult! am auzit de masca din ou+ulei de masline..o sa incerc!!!! Iar de tratamente naturiste..sincer,imi plac mult,am destula incredere in ele...am mai incercat ceva PetrolHan(o cutie verde,cu petrol la baza)..nu cred ca am scris corect numele produsului dar poate il va recunoaste cineva.E foarte bun,oricum,mi-a ajutat vizibil!!!Voi incerca si produse Calvita,in paralel cu masca din ou.Mama imi spune mereu sa imi tratez parul,pielea,unghiile..din interior!!!Merci inca o data.

claus

acum 13 ani

trebuie un consult dermatologic,tratament sustinut,stress zero altfel cade tot mai mult si se form .zone fara par.e groaznic.stiu si eu.succes=vitamine pt par

loredana_dana

acum 13 ani

cel mai bine ar fi sa le folosesti separat , pe viitor sa stii care din ele ti-a facut bine ! asa cred eu ca ar fi cel mai bine .
numai bine ! astept sa vad care din ele a avut efect la tine . incearco intai pe cea cu oul e mult mai naturala , adica o prepari singura si stii ce pui in ea . succes!

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Fara sa aiba o actiune directa asupra cresterii sau caderii parului, anumite vitamine pot totusi sa particice la frumusetea acestuia. Este cazul vitaminei A si a betacarotenului. Cele doua elemente permit parului sa devina mai suplu si mai stralucitor. Este bine sa consumati suficienta vitamina A, daca aveti parul tern. Cele doua elemente se gasesc mai ales in unt, fructe si legume colorate: morcovi, pepene, rosii etc.
Zincul si magneziul pot avea deasemenea un rol important. Magneziul lupta impotriva caderii parului, iar zincul participa la sanatatea si frumusetea acestuia

flori

acum 13 ani

iti pot recomanda o masca alcatuita din:ulei de masline,miere,galbenus de ou,vitamina a,ulei de ricin.sunt foarte bune pt k sunt naturale.poti folosi aceasta masca la fiecare spalare cel putin o luna , iar apoi o data pe saptamana este suficient.si eu am aceeasi problema cu caderea parului.sa nu folosesti produse din farmacie ca mai rau faci decat sa remediezi problema.

madalina

acum 13 ani

nu te sfatuiesc sa folosesti produse din farmacii pt k nu ajuta la nimic.cel mai bine foloseste produse naturale,cum ar fi:ulei de ricin,galbenus de ou, ulei de masline pt ca nu ai nevoie de recomandarea medicului .poti face o masca din aceste produse,amestecate sau folosite separat sunt la fel de benefice.mai poti folosi o pasta facuta din usturoi pisat amestecat cu vitamina a.ca sa vezi rezultatele trebuie sa ai rabdare si sa faci tratament cel putin 3 luni.

dana

acum 13 ani

cumpara pastile VIADERM,de la plante naturiste,cate 2 pastile pe zi.

carolinna

acum 13 ani

multumesc pt tot. cei ce mi-au dat varianta naturista,gen ulei de ricin,fiola de vitamina A,ulei de masline,ou.. am auzit din mii de parti ca amestecul face minuni,dar nimeni nu mi-a zis,se aplica pe parul ud,uscat,pe varfuri,la radacina,cantitativ..cat?

loredana_dana

acum 13 ani

se aplica inainte de spalare pe parul uscat,si se maseaza atat la radacina cat si firele de par pana la varf pentru hranirea lor .

carolinna

acum 13 ani

merci pt tot