diabet

Medicina naturista

Postata de nelly051067 cu 13 ani in urma.

sotul meu are diabet dar pana acum nu am gasit nici o carte de bucate pentru diabeti.ati putea sami explicati mai detailat care sant alimente permise si carenu pentru un diabetdeca e posibil as dori sa stiu daca e preferbil mai mult fiert decat prajit.ce fructe poate sa manance si care nu.va multumesc

Raspunsuri (4)

sari

acum 13 ani

In timp ce ma uitam pe prima pagina a forumului, am vazut si intrebarea d-voastra. Deschideti prima pagina a forumului si veti gasi in stanga retete dietetice, si poate alte multe informatii folositoare, poate si calea naturista, multa miscare, scortisoara si ceai de vasc.
Sanatate

Omnia

acum 13 ani

Buna Nelly,

Iata cateva adrese din site care iti pot fi de ajutor:

//sfatulmedicului.ro/Diabet-Zaharat-tip-2/alimentatia-sanatoasa-pentru-bolnavii-de-diabet-tip-2_5987

//sfatulmedicului.ro/retete-culinare-dietetice

Iti recomand si o carte scrisa de Asociatia Americana de Diabet, de la editura House of Guides: 101 Sfaturi de nutritie pentru Persoanele de Diabet.

Numai bine!

Sheila

acum 13 ani

Trebuie sa renunti macar la o treime din grasimea pe care o foloseai la gatit (ulei, unt, margarina).Foloseste iaurt degresat in loc de smantana, si lapte pasteurizat in loc de frisca.
Cereale, legume, fructe, lapte degresat si carne acestea sunt sanatoase pentru toata lumea pot fi consumate dar nu in exces
Trebuie redus consumul de alimente si bauturi cu un continut ridicat de zahar, mancaruri prajite, sosuri, dressinguri pentru salate.

Alimente interzise datorita continutului mare de glucide: zahar, miere, malt, biscuiti, prajituri de cofetarie, smochine, stafide, curmale uscate, dulceata, prune uscate, marmelada, lapte condensat indulcit.

nelly051067

acum 13 ani

va multumesc mult.