chistul splenic

Medicina naturista

Postata de mihaela826126186 cu 14 ani in urma.

Buna ziua, acum trei ani in in urma unei ecografii mi s-a descoperit un chist splenic de 1,35 cm, am facut analize si nu este hidatic, medicul a spus ca poate fi cauzat de o lovitura. Doi ani a fost constant, dar in ultimul an a crescut la 1,67 cm. Are vreo legatura cu faptul ca am suferit o trauma psihica, sotul meu a murit in accident la 37 de ani si fiica mea era acolo cand s-a intamplat? Exista tratament naturist pentru asa ceva? Medicul imi tot spune sa am grija ca e inconjurat de vase de sange si nu se stie ce se poate intampla? Parca mi-ar spune ca e o bomba cu ceas. Va multunesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Este posibil sa fie chist esential, trebuie urmarit ecografic la 6 luni. Nu are legatura cu trauma psihica. Nu trebuie sa va loviti in zone splinei pentru evitarea spargerii acestuia. Nu aveti de ce sa va faceti probleme.