Ce boli pot aparea daca dormi mai mult timp intro camera cu mucegai?

Medicina naturista Tulburari gastro-intestinale Tumori gastro-intestinale Tulburari gastrointestinale
+1
Vezi toate grupurile

Postata de alex+a cu 11 ani in urma.

dorm de mai mult timp intro camera cu mucegai si in perioadele unde sint stresata (examene) imi amortesc miinile si lesin des ma simt in general si obosita si de multe ori fara nici o vlaga
tatal meu zice ca din cauza mucegaiului. s-ar putea ? cine ma poate ajuta cu un sfat?

Raspunsuri (3)

e periculos

acum 11 ani

Statul intr-o astfel de camera si mai ales dormitul sunt foarte periculoase si cu siguranta sursa de boala. Ar trebui sa renovati cat mai rapid camera si sa schimbati locul de dormit. De ce nu ascultati de tata ?

oxigen

acum 11 ani

Mucegaiul este cancerigen. Plaminii in loc sa primeasca oxigen, primesc sporii de mucegai, creierul sufera si aceasta este explicatia pentru ce simtiti.
Organismul spune ce ii prieste si ce nu.
Stiati din instinct la ce va expuneti.
Nu mai stati in acel spatiu, mergeti la aer, faceti-va un control la plamini !
Cred ca este mai important decit orice alt examen.

oxigen

acum 11 ani

sfatulmedicului.ro/Diverse/mucegaiul-si-starile-de-depresie_2648
www.monitorulexpres.ro/?mod=monitorulexpres&p=S%E3n%E3tate&a=citeste&s_id:
Afecţiuni cauzate de mucegaiuri :
Efectele expunerii îndelungate la mucegai sînt: dureri musculare şi de articulaţii, oboseală, disfuncţii neurocognitive, sinuzite, dureri de cap, probleme gastrointestinale, probleme de respiraţie (astm), anxietate/depresie/ iritabilitate, probleme de vedere, senzaţii de apăsare în piept, insomnie, ameţeală, laringită, disfuncţii la nivelul rinichilor, greaţă, erupţii pe piele, palpitaţii ale inimii. În general, mucegaiurile acţionează prin trei mecanisme: infecţie, alergie şi toxicitate. Micotoxinele eliberate de mucegaiuri şi inhalate de oameni afectează ficatul, inhibă sinteza proteinelor şi cauzează hemoragii şi vărsături. Conform unui studiu realizat de cercetătorii britanici, mucegaiul poate fi una dintre cauzele declanşatoare ale depresiei. Deşi aceste tulburări se tratează corespunzător, cea mai importantă măsură este evitarea expunerii la ciuperci şi eliminarea contaminării cu mucegai acasă şi la locul de muncă. Orice scurgeri de apă şi zonele inundate sau umede trebuie eliminate. Suprafeţele neporoase precum podelele şi pereţii, ce prezintă creşteri vizibile de mucegai trebuie curăţate. Materialele poroase, pline de apă, precum covoarele şi mobila, trebuie aruncate.