Cum pot scăpa de mâncărimi în zona intimă?

Mancarime

Postata de Utilizator11702493868 cu 4 luni in urma.

De o bună bucată de vreme am început să am mâncărimi în zona intimă, mi-au apărut un fel de formațiuni sub formă de cute, amplasate undeva la "începutul" testiculelor, zona pubiana. Datorită mâncarimilor uneori mă mai scarpin, iar atunci simt cum degetele parca agață în aceste cute. Pielea îmi apare une ori ca uscată cu un aspect albicios. Menționez că încerc să fiu atent la igienă.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este important sa consultati un medic pentru a obtine un diagnostic si un tratament adecvat, deoarece mancarimile in zona intima pot fi cauzate de mai multe lucruri, inclusiv infectii fungice, infectii bacteriene, alergii, dermatita, iritatie sau boala cu transmitere sexuala.

Inainte de a ajunge la medic, poti incerca urmatoarele masuri de auto-ingrijire pentru a usura mancarimea:

1. Pastrati zona curata si uscata. Spalati-va zilnic cu apa calda si o solutie de sapun delicat, evitand sa folositi sapunuri parfumate sau agresive.
2. Evitati sa folositi produse de igiena pe zona intima care contin parfumuri, alcool sau iritanti.
3. Purtati lenjerie intima din bumbac si evitati lenjeria sintetica care poate retine umezeala si poate irita pielea.
4. Evitati sa va scarpinati excesiv, deoarece acest lucru poate agrava iritatia. In schimb, puteti aplica comprese reci sau unguente cu corticosteroizi (disponibile fara prescriptie medicala) pentru a calma pielea.
6. Evitati sa faceti bai fierbinti sau sa folositi sapunuri agresive in timpul dusului.
7. Abtineti-va de la contact sexual pana cand simptomele dispar complet.

Va recomandam sa va programati la un medic dermato-venerolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/mancarimile-genitale-la-barbati_11648
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/pruritul-mancarimea-genital_1340