Prurit anal in momentul transpiratiei excesive?

Mancarime anala

Postata de AlinN cu 8 luni in urma.

Buna ziua, De cateva saptamani ma confrunt cu o situatie ciudata si anume in zona anala m-am pricopsit cu un prurit anal dupa defecatie si in momentul transpirarii excesive. Am fost la proctolog si mi-a recomandat o crema cu antibiotice pe care sa o folosesc, dar din pacate nici un progres in bine dupa 7 zile de utilizare. Aceste simptome sunt temporare si apar doar in anumite momente ale zilei si daca ma spal situatia se mai calmeaza.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Pruritul anal poate avea mai multe cauze, printre care infectii, alergii, uscaciune, iritatii sau probleme de igiena. Este bine ca ati fost la un proctolog pentru a evalua problema.

Daca crema cu antibiotice prescrisa nu v-a ajutat, ar fi indicat sa va reprogramati la medic pentru a evalua alte posibile cauze si tratamente.

Inainte de a reveni la medic, puteti incerca sa evitati folosirea sapunurilor parfumate sau cu chimicale dure in zona anala. De asemenea, asigurati-va ca pastrati zona curata si uscata si evitati frecarea excesiva sau decalotarea brusca.

Daca situatia persista sau se agraveaza, consultati medicul pentru o evaluare mai detaliata si recomandari suplimentare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/mancarimile-anale-pruritul-anal_7707