rezultat EMG

Lupus

Postata de silviuleata cu 12 ani in urma.

Am facut un EMG si rezultatul este- minima suferinta de tip miopatie inflamatorie si sindrom de tunel carpian minor.Trebuie sa urmez vreun tratament?se vindeca?
Va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul sindromului de tunel carpian se realizeaza in functie de gravitatea afectiunii, tinandu-se cont si daca exista sau nu leziuni nervoase sau alte boli sistemice.
În cazul d-vs, conform rezultatului EMG este recomandat:
1. evitarea factorilor de risc (în general ce ţin de profesie) - ex: folosirea excesivă a calculatorului sau în cazul altor meserii folosirea în mod excesiv a mâinilor la care se adaugă fumatul şi obezitatea
2.relaxarea mâinilor cât mai des, între efectuarea diverselor activităţi care implică folosirea mâinilor
3. administrarea antiinflamatoarelor nesteroidiene pentru reducerea inflamaţiei (ex:Aspirină sau Ibuprofen)