lipsa menstruatiei

Lupus

Postata de elenapopescu cu 12 ani in urma.

buna ziua.sunt sub tratament cu medrol,plaquenil,imuran pt LES de un an de zile si acum e prima data cand mi se intampla sa nu am menstruatie.mereu am avut-o regulata.am facut 3 teste de sarcina in zile diferite si au iesit negative.tratamentul care il iau stiu ca favorizeaza ferilitatea dar am luat mereu masurile necesare pt a evita o sarcina.e posibil sa fie sarcina extrauterina si sa nu fie depistata de testele normale de sarcina?va multumesc mult.sunt foarte ingrijorata.o eventuala sarcina nu e de dorit in timpul tratamentului pe care il fac.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Ati mai scris si v-am raspuns. Va rog cititi acolo.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Testul de sarcina din sange depisteaza concentratiile de HCG (hormon gonadotropina corionica) , de altfel crescute intr-o sarcinia. Ar fi bine sa va adresati medicului ginecolog pentru a depista cauza amenoreei (lipsa de menstruatie) ,ce va poate recomanda efectuarea testului sanguin de sarcina.
Poate fi vorba de o amenoree secundara in cadrul unor boli endocrine ( sindrom Cushing iatrogen -indus sub tratament cortip***ad de lunga durata) , afectiuni ovariene sau uterine.